Systemy informatyczne dla przedsiębiorstw w perspektywie pracy zdalnej

Technologie i innowacje

05-12-2023

Do terminu pracy zdalnej zdążyliśmy przywyknąć chociażby za sprawą pandemii COVID-19. To właśnie wtedy większość firm, chcąc utrzymać się na rynku, przeniosła swoją działalność całkowicie w głąb świata wirtualnego. Niektórym forma wykonywania obowiązków z domu naprawdę przypadła do gustu. Wiele przedsiębiorstw, już po zakończonej pandemii w ogóle nie wróciło do pracy biurowej bądź też wprowadziło w swoje struktury system hybrydowy.

Prawdą jest, że praca z domu nie byłaby możliwa, gdyby nie zaawansowane oprogramowanie informatyczne. Postęp technologiczny dał przedsiębiorcom masę możliwości, dzięki którym mogą oni wykonywać powierzane im czynności niezależnie od sytuacji na świecie. W jaki sposób takie oprogramowanie ułatwia pracę zdalną?

Oprogramowanie ERP jako podstawa pracy zdalnej

Systemy ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) nie są żadną nowością wśród przedsiębiorców. Zarówno przed, jak i po wybuchu pandemii koronawirusa korzystały z nich tysiące firm działających zdalnie i stacjonarnie. Dopiero w ostatnich latach, kiedy praca z domu stała się poniekąd wymagana, zaczęto wykorzystywać to oprogramowanie z uwzględnieniem wszystkich jego możliwości.

Narzędzie ERP jest aktualnie uznawane za podstawę funkcjonowania małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Służy do zarządzania firmą na każdym jej obszarze, zapewniając tym samym sprawną komunikację między działami. W zależności od uprawnień, osoby zatrudnione mogą za pośrednictwem systemu planować zasoby z zakresu sprzedaży, magazynów, finansów, kadr czy zaopatrzenia.

Sam program erp może być instalowany w zależności od zapotrzebowania na chmurę lub dedykowany serwer. W obu tych przypadkach umożliwione zostaje zdalne połączenie, jednak dla wygody pracy z domu znacznie lepsza okaże się pierwsza opcja. Oprogramowanie działa wtedy o wiele szybciej, a prędkość przesyłanych danych stoi na najwyższym poziomie. Dodatkowo, podejmując decyzję o wprowadzeniu zdalnego dostępu dla ERP zainstalowanego na własnej infrastrukturze serwerowej, konieczny jest zakup odpowiedniej licencji.

Systemy informatyczne dla przedsiębiorstw w perspektywie pracy zdalnej

Funkcje ERP ułatwiające pracę zdalną

Systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa zostały poniekąd zaprojektowane z myślą o realizacji działań poza biurem. Z tego też względu posiadają one wiele ciekawych funkcji obejmujących:

  • dostęp mobilny – oprogramowanie ERP od sprawdzonych producentów dysponuje najczęściej aplikacją mobilną bądź responsywnymi interfejsami internetowymi,
  • kontrolę dostępu opartą na rolach – każdy pracownik ma dostęp do danych adekwatnych do stanowiska w firmie, zdefiniowanych przez administratora,
  • powiązane ze sobą kanały komunikacji – system wyposażony jest w intuicyjne narzędzia komunikacji, które pozwalają na wymianę danych, chat oraz prowadzenie wideokonferencji.

Korzyści wynikające ze stosowania ERP w pracy zdalnej

Systemy ERP, niezależnie od formy ich stosowania przyczyniają się do wzrostu produktywności, usprawnienia komunikacji oraz redukcji wielu różnych kosztów. Dzięki rozwiązaniom opartym na chmurze, osoby zatrudnione posiadają większą elastyczność, a tym samym łatwiej jest im złapać równowagę między życiem prywatnym, a zawodowym.

Podobne artykuły